• Polski

Agnieszka Szostok

Zafascynowana naturą i zdrowym stylem życia. Studentka inżynierii środowiska, z pasją łączy nowoczesne technologie i potrzebę ochrony przyrody.


Woda cenniejsza niż złoto

Polska posiada niedobór wody - można by pomyśleć, że to żart, gdy co chwile słyszymy doniesienia o powodziach, podtopieniach i ulewach. Przecież nasz kraj przecinają liczne rzeki, mamy piękne jeziora, pogodę obfitującą w deszcze, jednak nasze zasoby wody możemy przyrównać do pustynnego Egiptu.

Gaz przyszłości

Gdy ktoś zapyta o zieloną energię, bez wahania na myśl przychodzi wiatr, słońce, woda. Te utarte skojarzenia są całkowicie słuszne – turbiny wiatrowe, elektrownie solarne i wodne zajmują pierwszy plan alternatywy dla tradycyjnych form pozyskiwania energii. Watro jednak zwrócić uwagę na może mniej popularne, ale bardzo obiecujące rozwiązania takie jak biogaz.

Uwaga! Niebezpieczne światło!

Trudno sobie wyobrazić jak światło mogłoby zagrażać środowisku. Wszelkie skojarzenia łączące je z przyrodą są tylko pozytywne. Rośliny, zwierzęta, a także ludzie ściśle związani jesteśmy w cyklu materii, którego początkiem jest światło. Przecież życie na naszej planecie istnieje tylko dzięki słońcu i wydaje się być czynnikiem naturalnym i niezbędnym. Podobnie światło sztuczne – we współczesnym świecie nieodzowne. Jest jednak źródłem niebezpieczeństwa, którego powagę i rozmiary dopiero zaczynamy dostrzegać.