• Polski

Katarzyna Łąkowska

Od dziecka zakochana w przyrodzie i zwierzętach. Od lat zafascynowana zdrowym stylem życia. "Aktywność" to jej drugie imię:) Uwielbia ruch pod różnymi postaciami- rower, łyżwy, narty ,fitness,yoga, górskie wędrówki. Miłośniczka zdrowej kuchni i domowych wypieków. Od kilkunastu lat wegetarianka .Interesuje się również zagadnieniami z szeroko pojętej ekologii, odpowiedzialnego konsumpcjonizmu i ekonomii współdzielenia. Z zamiłowania skończyła studia na kierunku ochrona środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.


Słodka „bulba” - topinambur

Topinambur (Helianthus tuberosus) to roślina, która przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej. Za sobę, która dokonała tego „importu” uważa się Krzysztofa Kolumba. Bulwy topinamburu stanowiły pożywienie północnoamerykańskich Indian. Docenione przez kolonistów, zawędrowały następnie do Europy i Azji. Rozpowszechnił się jako roślina ozdobna, jadalna i pastewna.

Pszczoła, nasz przyjaciel….?

Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, o których roli i znaczeniu dla naszego codziennego życia często zapominamy. Jako zapylacze przyczyniają się one bowiem do zwiększenia ilości plonów średnio o 50%. Bez ich ciężkiej pracy nie mielibyśmy tak wielu owoców, czy warzyw. Niestety ich los stoi pod znakiem zapytania i czas zastanowić się co sami możemy zrobić by ratować naszych pszczołowatych przyjaciół.