• Polski

Czy pijąc filiżankę wspaniałej, aromatycznej kawy myślisz o tym, że człowiekowi, który ją dla Ciebie zebrał zapłacono 1,20 zł za kilogram ziaren?! Kawiarnie parzą z nich 80 filiżanek, za co otrzymują ok. 500 zł, pytam więc dlaczego zapominamy o godziwych zarobkach pracujących w pocie czoła rolnikach?

Sprawiedliwość najniższego szczebla

Codziennie  znajdujesz się w sytuacjach, w których domagasz  się swoich praw, trudniej  jednak przychodzi  przestrzeganie  obowiązków.  Doszukując się sprawiedliwości w handlu okazuje się, że temat wbrew pozorom nie  jest prosty.  Bo czy kupując jakikolwiek towar wyobrażasz  sobie człowieka, który przygotowuje  go  do sprzedaży?  Zastanawiasz się w jakich pracuje warunkach i czy ma godziwą pensję? Nie! Sięgasz  po produkty mechanicznie w zależności od konkretnej potrzeby.  Prawdopodobnie i dla ciebie ma znaczenie zdrowy tryb życia oraz ekoprodukty. Być może to tylko nowy trend, ale być może wszechobecny  pęd życia, stres i modyfikowana żywność odpowiedzialne za twoje  zdrowie powodują, że jednak zastanawiasz  się co jesz, skąd ta żywność pochodzi i jak została wyprodukowana.  Z pewnością i Ty sprawdzasz  już informacje na etykietach i to one  decydują o ich zakupie.  

Wyzysk rolników z Południa

Biegnąc naprzeciw życiowym wyzwaniom, nie na długo  zatrzymujesz się nad medialnymi doniesieniami o nieludzkich warunkach pracy ludzi z ubogich krajów Południa (Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji i Pacyfiku), ale to wcale nie znaczy, że nie chcesz, aby ich los był lepszy. Możesz go poprawić  wraz z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku społecznego, wybierając produkty z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Oczywistym jest fakt, że bogaty wyzyskuje biednego. Nie inaczej jest w przypadku handlu. Niesprawiedliwe ceny produktów na rynkach światowych, nierzadko poniżej kosztów produkcji, a także utrudniony dostęp do rynków krajów północnych, które zarzucane są tanią żywnością z Unii Europejskiej czy USA, drastycznie zmniejszają szanse na uczciwe zarobki biednych producentów z krajów Południa. Taka sytuacja doprowadza do tego, że mieszkańcy Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej żyją w nędzy i głodzie, a wykańczające godziny pracy nie zapewniają godziwego życia. Najsmutniejszym faktem jednak jest to, że z braku innej możliwości do pracy wykorzystywane są dzieci, które zamiast zabawy i nauki również pracują w ciężkich warunkach.   

Handel zamiast pomocy

Początki ruchu opierały się na działalności holenderskich i angielskich  misjonarzy, którzy rozprowadzali w parafiach wyroby mieszkańców krajów określanych wtedy jako „Trzeci Świat”. Kiedy pojawiło się pierwsze hasło „Trade not Aid”, które nawoływało do rozwoju relacji handlowych z tzw. „krajami rozwijającymi się”, szybko zaczęły powstawać pierwsze organizacje oraz Sklepy Świata promujące towary wyprodukowane na zasadach  Sprawiedliwego Handlu. Fair Trade Organisations (FTO) to organizacje, których głównym celem jest zapewnienie godnego życia rolnikom i pracownikom z Południa poprzez uczciwe relacje handlowe z producentami, importerami i dystrybutorami. Polska w rozwój i promocję Sprawiedliwego Handlu zaangażowała się później niż kraje zachodnie. Na początku 2009 roku Polska Zielona Sieć, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, Polska Akcja Humanitarna i in. organizacje i przedsiębiorstwa założyły Koalicję Sprawiedliwego Handlu. Współpracuje ona z międzynarodowymi strukturami ruchu, którego celem jest  stworzyć jak największy dostęp konsumentów do produktów Sprawiedliwego Handlu oraz wsparcie przedsiębiorstw, organizacji, instytucji oraz osób zainteresowanych działaniem w ramach Sprawiedliwego Handlu. Obecnie funkcjonuje jako Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”.

Pewność jutra pracowników plantacji…   

Niestety w dalszym ciągu świadomość  ludzi o Sprawiedliwym Handlu jest niewielka, dlatego coraz więcej osób oraz różnych organizacji powinno angażować  się w zapewnienie godnego życia  rolnikom i pracownikom z Południa,  ustanawiając i popierając  sprawiedliwe warunki handlowe. Musimy baczniej przyglądać się poczynaniom ludzi, którzy mogą spowodować, że  los wyzyskiwanych krajów będzie lepszy, a ich mieszkańcy z radością będą patrzeć w przyszłość.

Więcej: fairtrade.org.pl


Edyta Psut

Szczęśliwa żona i matka z kilkunastoletnim stażem, dbająca o zdrowy styl życia całej rodziny. Zaangażowana prospołecznie.

artykuły

comments powered by Disqus