• Polski

W przyjemny i cichy poranek, a było to pewnego dnia roku 2737 p.n.e. pod drzewem dzikiej herbaty odpoczywał chiński cesarz Shen Nung. Kiedy podmuch wiatru poruszył liście, kilka z nich spadło wprost do gotującej się dla cesarza wody. Zaintrygowany intensywną zielenią rośliny, ciekawy efektu, nie pozbył się nieproszonego gościa, lecz spróbował ozdobionego nim płynu. Już pierwszy łyk napoju spowodował, że z wielkim przejęciem uznał, iż jest on bardzo aromatyczny i pokrzepiający. Oto historia pierwszej, zaparzonej herbaty…

Siła zielonego listka

Powszechnie wiadomo, że herbata zawiera duże stężenie związków opóźniających procesy starzenia. Mowa o flawonoidach - naturalnych składnikach dostarczanych w pożywieniu, które wychwytują wolne rodniki tlenowe i neutralizują ich działanie. Rodniki powstają w organizmie człowieka jako produkt uboczny przemiany materii.  Są one odpowiedzialne za uszkodzenia komórek, przyczyniają się do rozwoju chorób i przyspieszają starzenie się organizmu. Wszechobecny pęd życia, skażenie środowiska oraz stres mocno osłabiają, tak ważny dla naszego zdrowia system immunologiczny. Wtedy też wolne rodniki rozpoczynają szaleństwo w naszym organizmie. Warto więc poszukać sprzymierzeńców.  Jest nim właśnie wszystkim znana herbata ! Uważa się m.in. że czyści ona krew, przezwycięża ciężkie sny, regeneruje mózg, wspomaga przemianę materii, rozjaśnia wzrok, przepędza posępność, ożywia, wzmacnia odwagę, poprawia zdolności pamięciowe…
Poszczególne typy herbat mają różne – właściwe sobie właściwości zdrowotne, dlatego do każdego z typów herbat należy podejść w sposób indywidualny. Warto także pamiętać, że dzienna porcja herbaty nie powinna przekraczać czterech-pięciu filiżanek, ponieważ  pita w nadmiarze może podrażnić błonę śluzową, co negatywnie wpłynie na wchłanianie składników pokarmowych.

Z plantacji czy z osiedla ?

Dzisiaj, tak jak wielu z nas uzależnionych jest od herbaty i nie wyobraża sobie bez niej życia, tak dla milionów rolników i pracowników, całe życie zależy właśnie od tych drobnych, aromatycznych listków. Dla przykładu Chiny mają 80 milionów plantatorów herbaty, Indie szacunkowo milion stałych pracowników herbaty i podwójną liczbę sezonowych robotników, podczas gdy w Kenii szacuje się, że herbata jest źródłem utrzymania trzech milionów ludzi.

Herbata poza dużymi plantacjami i osiedlami, jest uprawiana również na małych działkach przez drobnych rolników. Sprzedają oni swoje świeżo zerwane, zielone liście na plantacje lub do  fabryk herbaty w celu przetworzenia jej na czarną herbatę. W Indiach, podczas gdy średnia wielkość gospodarstw małorolnych wynosi około 1,25 ha, średnia wielkość plantacji herbaty wynosi 250 ha. Jak życie pokazuje, w porównaniu z małorolnymi sektorami, które są istotne w krajach takich jak Kenia i Sri Lanka, główne wyzwania dla plantatorów herbaty są niskie, z kolei  wahania cen sprzedawanych zielonych liści oraz luki w łańcuchach dostaw herbaty są kontrolowane przez duże przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego, w szczególności drobne gospodarstwa potrzebują dodatkowego wsparcia, w celu zwiększenia ich wydajności i jakości herbaty tak, aby mogły one konkurować z plantacjami herbaty, które są zazwyczaj tańsze. W osiedlach herbaty, wyzwań dla pracowników jest wiele, począwszy od bardzo niskich płac, długich godzin pracy, po trudne relacje z zarządcami nieruchomości. Muszą oni walczyć o zapewnienie swojej rodzinie podstawowych potrzeb, takich jak mieszkanie, opieka zdrowotna, dostęp do wody, a nawet edukację dla dzieci.

Certyfikacja Fairtrade herbaty jest otwarta dla właścicieli małych organizacji rolniczych. Oczywiście Fairtrade wyznacza do spełnienia pewne standardy, jednak mimo to globalna sprzedaż Fairtrade herbaty wzrosła sześciokrotnie od 2004 roku, osiągając 12.000 ton w 2011-12 roku. W Wielkiej Brytanii, sprzedaż herbaty Fairtrade wzrosła ponad dwukrotnie od 2000 roku i stanowi około 8 % całej sprzedaży herbaty w Wielkiej Brytanii. 

Edyta Psut

Szczęśliwa żona i matka z kilkunastoletnim stażem, dbająca o zdrowy styl życia całej rodziny. Zaangażowana prospołecznie.

artykuły

comments powered by Disqus