• Polski

Polska posiada niedobór wody - można by pomyśleć, że to żart, gdy co chwile słyszymy doniesienia o powodziach, podtopieniach i ulewach. Przecież nasz kraj przecinają liczne rzeki, mamy piękne jeziora, pogodę obfitującą w deszcze, jednak nasze zasoby wody możemy przyrównać do pustynnego Egiptu.

Ilość wody pitnej przypadającej na jednego mieszkańca w Polsce jest niższa niż średnia europejska. Znajdujemy się na szarym końcu, wyprzedzają nas nasi sąsiedzi, a nawet gorąca Hiszpania. Trzeba uczciwie przyznać, że są to konsekwencje naszych działań.

Natura na usługach człowieka

Osuszamy tereny podmokłe – bagna i torfowiska, zamieniamy bieg rzek, wyrywamy im naturalne tereny zalewowe, wycinamy lasy. Wszystko dla wygody i własnej korzyści. Żądając od przyrody podporządkowania, sami sprowadzamy na siebie kłopoty. Pozorne wygody oznaczają jednocześnie powodzie i… brak naturalnych magazynów słodkiej wody. Pozwalamy jej odpłynąć i odparować, choć potrzebujemy coraz więcej, a zasoby się kurczą.

Marnotrawstwo

Polacy marnują ogromne ilości wody. Jedynie 3% zużywanej wody przeznaczamy na picie i gotowanie, reszta znika w odpływach, wykorzystana do mycia lub spłukiwania toalet. Kapiące krany i nieszczelne spłuczki tylko dopełniają katastrofy.

Przemysł nie pozostaje tu bez winy. Czy wiesz, że aby wyprodukować jedną tabliczkę czekolady trzeba zużyć ponad 1700 litrów wody albo że para dżinsów to blisko 10 tysięcy litrów? Na otaczające nas artykuły gospodarka zużywa ogromne ilości wody, poczynając od rolnictwa, poprzez proces produkcyjny. Wyrzucając dany produkt, niweczymy włożone w niego ilości wody.

Ceny coraz wyższe i wyższe

Dotrzymanie wytycznych narzuconych przez Unię Europejską, wymaga od nas wybudowania i zmodernizowania licznych oczyszczalń ścieków i sieci kanalizacyjnych. Kto, jak nie przeciętny obywatel poniesie ekonomiczne konsekwencje za te inwestycje, a może i ewentualne kary? Spoglądając na aktualne ceny wody i ścieków : http://www.cena-wody.pl/ w niektórych rejonach Polski aż ogarnia przerażenie!

Niepewna przyszłość

Konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyną znamy jako spór o podłożu kulturalno-religijnym i terytorialnym, jednak w dużej mierze toczy się o kontrolę nad zasobami wodnymi. Wojny o „błękitne złoto” to w niektórych rejonach realna przyszłość. Mimo, że nie doświadczamy tak dotkliwych braków, warto o tej cennej substancji pomyśleć właśnie w tym kontekście. Woda – niezbędna do przeżycia –  musi być wykorzystywana rozważnie i traktowana jako najbardziej wartościowe dobro.  

Oszczędzaj wodę!

To substancja niezbędna nam i całemu ekosystemowi, więc musimy w jej zużyciu wykazać się szczególną gospodarnością. Nie tylko z myślą o naszej planecie, ale i portfelach. Oto kilka przykładów dobrych praktyk:

  • weź szybki prysznic zamiast kąpieli,
  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów,
  • sprawdź czy nie ma przecieków, wymień zużyte uszczelki, sprawdź czy nie przecieka spłuczka w toalecie,wybieraj sprzęty oszczędzające wodę tj. zmywarkę, pralkę,
  • do podlewania ogródka wykorzystaj deszczówkę,
  • korzystaj z wody z umiarem np. podczas mycia samochodu czy prac domowych.

ŹRÓDŁA:
Wanda Bielakowska, Zasoby wodne
Informator dotyczący zużycia wody „Awake Water Guide”
Tomasz Gzell, W Polsce mamy coraz mniej wody - tylko tyle, ile w Egipcie
Aneta Wawrzyńczak, Wojny przyszłości. O co będzie walczył świat?
Michał Żuławiński, Polska wysycha. Woda może zdrożeć nawet o 400%


Agnieszka Szostok

Zafascynowana naturą i zdrowym stylem życia. Studentka inżynierii środowiska, z pasją łączy nowoczesne technologie i potrzebę ochrony przyrody.

artykuły

comments powered by Disqus