• Polski

Gdy ktoś zapyta o zieloną energię, bez wahania na myśl przychodzi wiatr, słońce, woda. Te utarte skojarzenia są całkowicie słuszne – turbiny wiatrowe, elektrownie solarne i wodne zajmują pierwszy plan alternatywy dla tradycyjnych form pozyskiwania energii. Watro jednak zwrócić uwagę na może mniej popularne, ale bardzo obiecujące rozwiązania takie jak biogaz.

Biogaz to mieszanina składająca się głownie z metanu i dwutlenku węgla. Pozostałe składniki odpowiadają za odczucia uciążliwego, nieprzyjemnego odoru, z którym zetknęliśmy się nie raz. Powstaje z rozkładu substancji organicznych w wyniku działania bakterii beztlenowych. Jest to proces, który rozgrywa się każdego dnia w otaczającym środowisku – w  kompostowniku, do którego wyrzucamy skoszoną trawę czy na wypisku śmieci.

Same problemy

Podczas studiów byliśmy na wycieczce w punkcie segregowania odpadów, mieszczącym się obok wysypiska. Zapach był… nieznośny i trudno sobie uzmysłowić odczucia okolicznych mieszkańców. Prócz tego gaz wysypiskowy, jeden z rodzajów biogazu, ma działanie toksyczne i duszące. Z takimi sami problemami ścierają się osoby mieszkające w pobliżu zakładów przetwórstwa spożywczego czy gospodarstw rolnych. Warto zaznaczyć, że metan (główny składnik biogazu) ma silniejszy wpływ na ocieplenie klimatu, niż owiany złą sławą dwutlenek węgla. Wszystkie rodzaje biogazu łączy jeszcze jedna cecha – łatwopalność! Potencjalnie kolejny problem, który można jednak przekuć w sukces.

Cenna substancja

Gaz wysypiskowy można wykorzystać jako paliwo spalane w kotłach i źródło ciepła do ogrzewania pomieszczeń. W wielu przypadkach biogaz wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej i ciepła, czyli w układach skojarzonych. Ze względu na opłacalność takich układów oraz przyjazność środowisku powstają biogazownie, gdzie w specjalnych komorach przetwarza się  kłopotliwe odpady z przemysłu spożywczego i rolniczego, a także osad pochodzący z oczyszczalni ścieków. Dzięki temu zyskujemy potrójnie: pozbywamy się odpadów, chronimy atmosferę, a ponadto otrzymujemy cenny gaz.

Dodatkowo biogaz to szansa na ekologiczne zatankowanie samochodu. Eliminując niepotrzebne substancje np. dwutlenek węgla, zyskujemy biometan – gaz zbliżony w parametrach do gazu ziemnego, który może być wykorzystany jako paliwo w pojazdach.

Coś dla nas

Wydaje się, ze możemy tylko narzekać: w Polsce brak takich warunków do rozwoju energetyki solarnej jakie posiada przykładowo Hiszpania.  Siły wiatru, by powstały farmy wiatrowe jak w Dani. Albo wielkich rzek, których siłę można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Nie dostrzegamy jednak jak duży potencjał drzemie w biogazie, szczególnie pochodzenia rolniczego. Przetworzeniu można podać zarówno odpady, odchody zwierzęce lub specjalnie uprawiane rośliny np. kukurydze. Przyszłość to małe jednostki, które będą produkować prąd i ciepło tylko na potrzeby gospodarstwa.

Na zdrowie naszej planecie!

Biogaz to paliwo odnawialne. Choć w procesie jego spalania powstaje dwutlenek węgla nie wpływa na ekosystem. Dzieje się tak, ponieważ otrzymujemy zerowy bilans tego gazu. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i przekształcają w substancje organiczne, z których produkujemy biogaz. Następnie spalając i emitując CO2 zwracamy go tylko do atmosfery. Oprócz tego odpady poddane fermentacji są znacznie bardziej przyjazne środowisku i człowiekowi. Biogaz to rozwiązanie przyszłościowe otwierające wiele możliwości,  które warto wykorzystać.

ŹRÓDŁA:
Andrzej Głaszczka, Witold Jan Wardal, Wacław Romaniuk, Tadeusz Domasiewicz, Biogazownie rolnicze, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7073-432-9,
Andrzej  Cukrowski, Przemysław Mroczkowski, Anna  Oniszk-Popławsk, Grzegorz Wiśniewski, Biogaz rolniczy – produkcja i wykorzystanie, dostęp: http://www.mae.com.pl/files/poradnik_biogazowy_mae.pdf 
Małgorzata Lechwacka, Technologie uszlachetniania biogazu do jakości gazu ziemnego, dostęp:  http://www.e-czytelnia.abrys.pl/?mod=tekst&id=10645
Biogaz, dostęp: http://www.biomasa.org/index.php?d=artykul&kat=62&art=59


Agnieszka Szostok

Zafascynowana naturą i zdrowym stylem życia. Studentka inżynierii środowiska, z pasją łączy nowoczesne technologie i potrzebę ochrony przyrody.

artykuły

comments powered by Disqus