• Polski

Rolnicy kakao z Wybrzeży Kości Słoniowej posiadający małorolne gospodarstwa, produkują 40 % światowej podaży kakao i są podstawą globalnego przemysłu wartego miliardy dolarów. Pomimo, że generują do 15% PKB Wybrzeża Kości Słoniowej większość ludzi żyje nadal w ubóstwie z powodu spadku produktywności.

Jaka plantacja, taka wydajność

Kakao jest tak popularnym produktem życia codziennego, że nie zastanawiamy się czy może nam go kiedykolwiek zabraknąć.  Z naszego,  konsumenckiego punktu widzenia wydaje się być to niemożliwe, przecież czekolada czy produkty jej pochodne są wszechobecne.  Jednak jak pokazują problemy rolników z Wybrzeży Kości Słoniowej, jeśli nie znajdziemy sposobu na polepszenie ich warunków plantacyjnych możemy stanąć przed faktem, że kakao będzie  produktem deficytowym, a to spowoduje smutek – dosłownie !  nie tylko u dzieci…  

Jedzmy czekoladę i pijmy kakao!

O ile produkty czekoladowe mogą mieszać w naszym zdrowiu  (np. ból zęba), o tyle czyste kakao jest niskokaloryczne i bogate w błonnik. Posiada też wiele innych walorów.  

Dzięki flawonoidom codzienna dawka kakao pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej, udarowi oraz niektórym rodzajom raka.

Jest również źródłem teobrominy - ten związek chemiczny jest znany ze swojej zdolności do obniżania ciśnienia krwi, rozszerzania naczyń krwionośnych i poprawiania krążenia.

Mało kto wie, że kakao także chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w kakao jest korzystna nie tylko dla organów wewnętrznych, ale  również wspaniale przeciwdziała starzeniu się skóry.  

A teraz najważniejsze! Fenyloetyloamina to taki składnik kakao, który częściowo reguluje produkcję serotoniny. Jest to jeden z powodów, dla których czekolada jest tak często postrzegana jako środek przeciwdepresyjny, poprawiający nasz zły nastrój.   

Kakao – gwarancją dobrego nastroju nie tylko dla smakoszy…

W 2010 - 2011r. kryzys polityczny na Wybrzeżu Kości Słoniowej doprowadził do zakłóceń w funkcjonowaniu przemysłu kakaowego w tym państwie. Wojna domowa spowodowała zniszczenia dużej części infrastruktury transportowej przez co plantatorzy, nie mając możliwości dostarczania surowca do portów u wybrzeży Zatoki Gwinejskiej, zapełnili własne magazyny i znacznie ograniczyli zbiory surowca. Farmerzy, obawiając się dalszych spadków cen, zaczęli wyprzedawać ziarno ze zgromadzonych zapasów, nie mając zabezpieczenia w nowych plonach.   

Obecnie plony na Wybrzeżu Kości Słoniowej są jednymi z najniższych na świecie,  głównie ze względu na starzenie się drzew i pogarszającą się glebę. W związku z brakiem długoterminowych możliwości finansowania,  rolnicy zostają zmuszeni do szukania nowych  źródeł zarobkowych.  Dla uzyskania  lepszych  dochodów  wykorzystują  inne rośliny  np. gumy drzew - znajdują  one zastosowanie  w stomatologii, protetyce, a także w  produkcji  gumy do żucia.   

Co kakao -  to kakao!

Prowadzone badania analityczne wykazują, że za około 15 lat w czekoladach mlecznych zmniejszy się zawartość kakao ze względu na dużą zmienność cen tego surowca. Producenci będą zmuszeni zmniejszyć wielkość tabliczek czekolady, natomiast zawartość kakao w czekoladach mlecznych będzie znacznie niższa.

Inwestowanie w zrównoważone rolnictwo ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stałych dostaw kakao dla światowego przemysłu czekoladowego i dla poprawy życia mieszkańców z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie pozwólmy, żeby wspaniały surowiec jakim jest kakao, został wyparty przez różne, być może niesprawdzone zamienniki. Prowadzone inicjatywy zrównoważonego Handlu  Finansów wskazują, że możliwe są kredyty długoterminowe, które ulepszą możliwości gospodarskie rolników, a spłata zobowiązania będzie możliwa z przychodów uzyskanych ze wzrostu produkcji,  wynikającej z tych  inwestycji. Wniosek nasuwa się sam, że im większe będzie zapotrzebowanie na kakao, tym większe będą perspektywy dla rolników, ponieważ przedsiębiorczy inwestorzy znajdą w tej dziedzinie szanse na duże zyski…

Edyta Psut

Szczęśliwa żona i matka z kilkunastoletnim stażem, dbająca o zdrowy styl życia całej rodziny. Zaangażowana prospołecznie.

artykuły

comments powered by Disqus